Jak wspierać rozwój emocjonalny u dzieci
Rozwój emocjonalny jest niezwykle istotnym aspektem w życiu dziecka. Emocje odgrywają kluczową role w budowaniu relacji z innymi ludźmi i radzeniu sobie z trudnościami. Pomoc rodziców i opiekunów w rozwijaniu kompetencji emocjonalnych u dzieci ma duże znaczenie. W tym artykule przedstawimy krótko kilka praktycznych wskazówek, jak wspierać rozwój emocjonalny u dzieci.
Po pierwsze i bardzo ważne dzieci powinny mieć możliwość do wyrażania swoich emocji bez oceniania lub umniejszania ich. Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli obecni, słuchali uważnie i akceptowali emocje dziecka, niezależnie od tego, czy są one pozytywne, czy negatywne. Gdy dziecko przestraszyło się czegoś odruchowo mówimy ,, Nie bój się” nawet jeśli sami się boimy. Nie tędy droga. Warto w tedy nazwać to co czuje dziecko: ,,Widzę, że się przestraszyłeś”, a następnie poszukać rozwiązania, okazać wsparcie albo po prostu przytulić. To jest również pomocne w nauczeniu dzieci rozpoznawania i nazywania swoich emocji.
Po drugie warto rozwijać w dzieciach empatię- zdolności do rozumienia i współodczuwania emocji innych ludzi. Można to osiągnąć poprzez rozmowy o bieżących sytuacjach i emocjach osób, które w nich uczestniczyły, czytanie książek dotyczących emocji, zabawy z odgrywaniem ról aby dzieci mogły wczuć się w sytuacje innych osób.
Po trzecie warto rozwijać w dziecku kompetencje radzenia sobie z własnymi nieprzyjemnymi uczuciami. Porozmawiać o tym jak sobie radzić ze złością, co zrobić , żeby się tej złości pozbyć, np. wykrzyczeć złość w poduszkę, a jak radzić sobie ze stresem? Można je nauczyć strategii takich jak głębokie oddychanie, pozytywne myślenie, szukanie wsparcia i rozmowy z bliskimi osobami oraz stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja lub masaże.
Po czwarte ale nie mniej ważne dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa, aby poznawać swoje emocje. Tworzenie bezpiecznego środowiska rodzinnego obejmuje spójność obojga opiekunów, którzy tworzą jedną drużynę, jasne granice i zasady, a także wyrażanie miłości i zrozumienia. Wsparcie emocjonalne powinno być stałe i dostępne dla dziecka w codziennych sytuacjach. Stabilna i bezpieczna relacja opiekunów dziecka jest podstawą poczucia bezpieczeństwa samego dziecka.
Po piąte należy podkreślać pozytywne cech i osiągnięcia dziecka, okazywać zainteresowane tym, co sprawia mu radość i satysfakcję – nawet jeśli tyczy się to gry na komputerze (w rozsądnych wymiarach czasowych) oraz doceniać wysiłek i trudy, które podejmuje w codziennych wyzwaniach.
Na koniec jeśli widzicie, że wasze dziecko ma trudność w radzeniu sobie z emocjami warto poszukać wsparcia u psychologa dziecięcego, zapraszamy do Centrum Terapii Przystań.
Psycholog Patrycja Lisowska-Górny