Office Address

123/A, Miranda City Likaoli Prikano, Dope

Phone Number

+0989 7876 9865 9

+(090) 8765 86543 85

Email Address

info@example.com

example.mail@hum.com

Czym jest koncentracja? Funkcje uwagi - jakie są i dlaczego są ważne?

Uwaga to funkcja poznawcza, która umożliwia nam selektywne przetwarzanie informacji z otoczenia. Dzięki niej jesteśmy w stanie skupić się na ważnych informacjach/bodźcach, ignorując te mniej istotne. Funkcje uwagi są konieczne do prawidłowego funkcjonowania człowieka i wpływają na wiele aspektów naszego życia.

Jakie mamy funkcje uwagi?

- Selekcja informacji- w codziennym życiu jesteśmy bombardowani ogromną ilością bodźców sensorycznych, takich jak dźwięki, obrazy czy zapachy. Dzięki procesowi selekcji informacji, jesteśmy w stanie wybrać te bodźce; dźwięki, które są dla nas ważne i skupić się na nich, ignorując pozostałe.
- Koncentracja- to zdolność do skupienia uwagi na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Koncentracja umożliwia nam wykonywanie złożonych zadań, takich jak nauka, słuchanie nauczyciela na lekcji czy prowadzenie samochodu.
- Podtrzymywanie uwagi -to umiejętność utrzymywania skupienia uwagi przez dłuższy czas, bez rozpraszania się na inne zadania czy bodźce mimo wysiłku umysłowego który ponosimy wykonując trudniejsze zadania.
- Przełączanie uwagi- to zdolność do szybkiego przeskakiwania z jednego zadania na drugie, w zależności od potrzeb. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie radzić sobie w sytuacjach wymagających elastyczności i szybkiego reagowania np. grach zespołowych takich jak piłka nożna.
- Kontrola uwagi- to zdolność do monitorowania skupienia uwagi i jej regulacji w zależności od potrzeb. Kontrola uwagi pozwala nam na efektywne reagowanie na zmiany w otoczeniu i zachowanie elastyczności myślenia.

Funkcje uwagi są niezwykle ważne dla naszego codziennego funkcjonowania. W przypadku zaburzeń uwagi, takich jak ADHD, mogą wystąpić trudności w wykonywaniu codziennych czynności, pracy oraz nauki.
W przypadku zaburzeń uwagi u dzieci, warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego np. w Centrum Terapii Przystań oraz psychoterapii, aby poprawić funkcjonowanie dziecka i jego rodziny.